English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Sylwa > Centrum Kultury Żydowskiej
 Deklaracja Europejska Chrześcijan, Muzułmanów i Żydów 29 maja 2003.

więcejWezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
FrançaisCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie - program na czerwiec.

więcej
  SYLWA

Centrum Kultury Żydowskiej

04.05.2003/MT

Program na maj 2003 r.

Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Meiselsa 17
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Meiselsa 17
MAJ 2003


Wtorek, 6 maja, godz. 18.00


Ucieczka z Treblinki - spotkanie z Samuelem WILLENBERGIEM (Izrael).
Samuel Willenberg przyjechał do obozu zagłady w Treblince w październiku 1942 roku wraz z transportem Żydów z Opatowa. W obozie został skierowany do komanda zajmującego się segregowaniem dobytku zamordowanych w obozie Żydów, co było de facto jego przepustką do życia. Kiedy w sierpniu 1943 roku wybuchła w obozie rewolta, S. Willenberg był jednym z 70 więźniów, którym udało się zbiec z obozu. Brał udział w Powstaniu Warszawskim najpierw w batalionie AK "Ruczaj", a później w oddziale Armii Ludowej. Za udział w Powstaniu otrzymał order Virtuti Militari i dwa Krzyże Walecznych. Po wojnie kilka miesięcy był w Wojsku Polskim, aby w 1946 roku, razem z grupą ocalałych Żydów przekroczyć "zieloną granicę" polsko - czechosłowacką w drodze do Palestyny. Na wieść o śmierci ojca wrócił do Polski, jednakże po trzech latach wyjechał - już legalnie - do Izraela. Do obozowych przeżyć wraca nie tylko w książkach, ale również w swoich rzeźbach w glinie, które z okazji 60. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim i buntu więźniów Treblinki są pokazywane od 22 kwietnia tego roku w warszawskiej galerii Zachęta.

flexa plus

Niedziela, 11 maja, godz. 18.00*


Koncert kameralny w wykonaniu Orkiestry Młodzieżowej CONCERTO LAMELLI pod dyrekcją Wiesława GRZEGORSKIEGO. W programie koncertu utwory S. Prokofiewa, J. S. Bacha i A. Vivaldiego.

Wtorek, 13 maja, godz. 19.00*


Paris to Kiev - koncert muzyki ukraińskiej w wykonaniu Alexis KOCHAN (Kanada) wraz z zespołem PARIS TO KIEV w składzie Julian KYTASTY (bandura), Richard MOODY (altówka, gitara, śpiew), Martin COLEDGE (cytra, mandolina), Nenad ZDJELAR (kontrabas), John WYRE.

Środa, 14 maja, godz. 18.00


Podróże - Totemenhirs - wernisaż wystawy malarstwa, rysunku i technik kombinowanych Romana NOWOTARSKIEGO i Tadeusza NOWOTARSKIEGO.

Czwartek, 15 maja, godz. 19.00


Koncert kameralny w wykonaniu QUARTETTO D`ARCHI DI VENEZIA (Włochy) w składzie: Andrea VIO (skrzypce), Alberto BATTISTON (skrzypce), Luca MORASSUTTI (altówka) i Angelo ZANIN (wiolonczela). Koncert zorganizowany wspólnie z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie.

Sobota, 17 maja, godz. 10.00


Aukcja pocztówek zorganizowana przez Antykwariat Rara Avis w Krakowie.
Pocztówki wystawione do licytacji można oglądać w Recepcji Centrum Kultury Żydowskiej w dzień aukcji od godziny 8.00. Szczegółowe informacje na temat aukcji - w Antykwariacie Rara Avis, Kraków, ul. Szpitalna 7/4, I piętro, tel. (12) 422 03 90 lub www www.raraavis.krakow.pl

Wtorek, 20 maja, godz. 18.00


ROZMOWY O INTEGRACJI POLSKI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ
Opinia publiczna w Polsce wobec integracji z Unią Europejską - spotkanie z dr Tomaszem ŻUKOWSKIM z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Środa, 21 maja, godz. 19.00


ROZMOWY O INTEGRACJI POLSKI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ
Spotkanie z Minister Danutą HÜBNER, Sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej, Sekretarzem Stanu w MSZ.

Czwartek, 22 maja, godz. 18.00


WOKÓŁ DEMOKRACJI I TOLERANCJI
Wojna w Iraku - dyskusja panelowa z udziałem prof. Janusza DANECKIEGO z Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Wojciecha GIEŁŻYŃSKIEGO, Rektora Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie.

Piątek, 23 maja, godz. 18.00*


Koncert w wykonaniu zespołu ESFAHAN w składzie: Abbas MASHAYEKH (Al Oud), Günther Johannes SCHMITZ (flety) i Romuald ERENC (gitara).
Esfahan jest międzynarodową grupą muzyków, wykonujących muzykę perską połączoną z europejską, klasyczną i jazzem. Tworzą ją: Abbas Mashayekh - Irańczyk mieszkający od dwudziestu lat w Niemczech, gitarzysta, wirtuoz grający na Al Oud - lutni arabskiej, bardzo znany w kręgach muzyki orientalnej i arabskiej; Günther Johannes Schmitz z Niemiec, absolwent Akademii Muzycznej w Kolonii oraz Berklee Colege of Music w Bostonie (USA), jeden z najwybitniejszych flecistów jazzowych młodego pokolenia; Romuald Erenc z Polski, wirtuoz gitary klasycznej, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, aktualnie wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Dyrektor Artystyczny Festiwalu Muzyka w Starym Sieradzu. Esfahan działa od niespełna roku, ale występował już na wielu prestiżowych festiwalach na terenie Niemiec. Misją zespołu jest szukanie porozumienia poprzez muzykę, kultywowanie dialogu kulturowego. Muzyka jest przykładem na bliskość nawet pozornie odległych kultur i na ich wspólne od tysiącleci dorastanie.

Poniedziałek, 26 maja, godz. 18.00


POLACY I ŻYDZI - OD NOWA?
Dyskusja panelowa z udziałem Cezarego MICHALSKIEGO, Ks. Prof. Stanisława OBIRKA SJ, Redaktora Bronisława WILDSTEINA, prowadzenie: Prof. Jan WOLEŃSKI.

Środa, 28 maja, godz. 18.00


Wszechświat a cząstki elementarne - wykład Prof. Krzysztofa ŚLIWY, Tufts University, Boston.

Czwartek, 29 maja, godz. 18.00


Spotkałam Ludzi. Historia o tragicznym początku i niezwykłym zakończeniu - spotkanie z Rutą WERMUTH i prezentacja jej książki pod tym samym tytułem, wydanej przez Wydawnictwo Media Rodzina.
Książka Ruty Wermuth to historia o ocaleniu z Zagłady, przetrwaniu i połączeniu się po latach. Praca ta została zgłoszona na konkurs pamięci polsko - żydowskiej im. Ben Guriona w Płońsku w roku 1998 i decyzją jury otrzymała nagrodę główną.
* Obowiązują bilety - rezerwacja telefoniczna pod numerem telefonu 430 64 49 lub 430 64 52. Bilety można kupić na godzinę przed koncertem w Recepcji CKŻ.

C e n t r u m K u l t u r y Ż y d o w s k i e j
ul. Meiselsa 17, 31 - 058 Kraków, tel. (12) 430 64 49, 430 64 52
www.judaica.pl e-mail


 
do druku poleć stronę

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter


Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2003