English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Punkt widzenia > Człowiek na czas ...
 Wezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
Françaispolecamy
Jan Piekło: Od Goebbelsa do ben Ladena - przegląd metod propagandy nienawiści.

więcejpolecamy
Pamięć Shoah - współczesne reprezentacje - Ogólnopolska konferencja naukowa, Łódź 12-14 maja 2003.

więcejCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie - program na kwiecień.

więcej
  PUNKT WIDZENIA

Człowiek na czas powojenny
Stefan Wilkanowicz

20.03.2003/SW

Wojna się rozpoczęła. Wszystko jest możliwe. Za kilka dni, tygodni czy miesięcy wszystko będzie inaczej na Bliskim Wschodzie - odbudowa, rekonstrukcja polityczna i gospodarcza, nowe problemy i konflikty, poszukiwanie jakiejś równowagi i możliwości rozwoju. Jednocześnie zagrożenie chaosem, frustracją i desperacją.

Emile Shoufani
Emile Shoufani

Jacy ludzie mogą być źródłem nadziei? Kto będzie zdolny do przekraczania barier nienawiści, kto będzie wiarygodny?

Przedstawiam jednego z nich, melchickiego proboszcza z Nazaretu. “Jestem arabskim patriotą, głęboko solidarnym z moimi palestyńskimi braćmi, ale także obywatelem Izraela i deklaruję moją wierność temu państwu, które jest także państwem izraelskich Arabów”- mówi w wywiadzie-rzece (“Comme un veilleur attend la paix”, Paris, Albin Michel, 2002).

Emile Shoufani, proboszcz i dyrektor “integracyjnej” szkoły, od lat prowadzi uporczywą działalność budowania mostów między coraz bardziej wrogimi sobie społecznościami. Osiąga trudne do wyobrażenia sukcesy, a jednocześnie z całym realizmem opisuje postępy nienawiści. Dawniej dzień zaczynał od modlitwy, od pewnego czasu od wysłuchania porannych wiadomości - aby wiedzieć za kogo i o co ma się tego dnia szczególnie modlić.

Jego przekonanie o konieczności tego, co robi dla pojednania, jest równie wielkie jak jego realizm. Nie spotkałem dotąd człowieka, któryby tak kompetentnie i mądrze mówił wprost o błędach i grzechach wszystkich stron konfliktu, który by tak głęboko rozumiał niszczącą siłę nienawiści i wszystkie powikłania widoczne u ludzi od dziesięcioleci żyjących w strachu i tracących nadzieję. Wszystkie gry interesów, cynizm, słabość, rozpacz i bohaterstwo.

I nie poddawał się zniechęceniu - wbrew wszystkiemu.

Jeśli nie stanie się jakieś nieszczęście, będzie za dwa miesiące w Oświęcimiu, przewodnicząc kilkuset Arabom i Żydom, z Ziemi Świętej i z Francji. Chce, aby Arabowie zrozumieli Żydów. Aby Żydzi poczuli się rozumiani.

Aby jedni i drudzy pojęli swe wspólne zadania. 
do druku poleć stronę

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter


Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2003