English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Książki
 Deklaracja Europejska Chrześcijan, Muzułmanów i Żydów 29 maja 2003.

więcejWezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
FrançaisCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie - program na czerwiec.

więcej
  KSIĄŻKI»
Uczmy się od roślin
Jarosław Naliwajko SJ

Gdyby Atlas roślin wprowadzał nas tylko w świat roślin Biblii, to w dobie internetu, telewizji i samolotów książka Barbary Szczepanowicz byłaby wydarzeniem niezauważonym. Tymczasem zaproponowane przez Autorkę poznanie Ziemi Świętej staje się doświadczeniem poznawania... człowieka.

»»

09.06.2003/MT

<i>Barbara Szczepanowicz</i>, <b>Atlas roślin biblijnych</b>

Niestety białe nie jest białe
ks. Jarosław Naliwajko SJ
04.06.2003/MT
Wystarczy samo nazwisko autora, by zdać sobie sprawę ze znaczenia publikacji. Felietony czy wywiady stają się zapisem i krótką historią antysemityzmu poprzez wieki w Kościele jak i w ogóle w kulturze europejskiej. Stawiana diagnoza jest miażdżąca dla nas wszystkich. Dlatego pewnie reakcja na teksty ks. Stanisława Musiała była zawsze tak gorąca i emocjonalna.

vivese senso duo
Skosztujcie i zobaczcie, jak dobry jest Pan (Ps 34,9)
Krystian Chmielewski
03.06.2003/MT
Czekanie na Mesjasza to zbiór szkiców Jana Grosfelda dotyczących - jak pisze we wstępie Autor - niesłychanej specyfiki Boga Jedynego, którego myśli i drogi są zupełną odwrotnością naszych ludzkich myśli i dróg.

Perełka dyskusji i dialogu
Jarosław Naliwajko SJ
27.05.2003/MT
Gada Lernera, autora książki Krucjaty. Tysiąc lat nienawiści najbardziej intryguje powstanie w wyniku wypraw krzyżowych świadomości Zachodu jako formacji nastawionej na ekspansję.

Początek poezji
Jarosław Naliwajko SJ
20.05.2003/MT
Ta książka jest prostym zbiorem imion żydowskich. I na tym kończy się prostota, a zaczyna prawdziwa poezja, doświadczenie, które może wstrząsnąć spokojnym na co dzień samopoczuciem każdego z nas.

Flexa Plus
Koniec z bólem kości i stawów!
https://phytonutrition-sante.com/ro/flexa-plus-opinia/
Manuskin Active
Wylecz wszystkie swoje problemy ze skórą!
https://phytonutrition-sante.com/ro/manuskin-active-opinii/
Najważniejsze: Miłowanie bliźniego
Jarosław Naliwajko SJ
14.05.2003/MT
Gdy Żydzi czytają Torę to nic nadzwyczajnego. Gdy księża czytają też możemy uznać to za rzecz zwyczajną pod słońcem. Jednak, gdy ksiądz katolicki czyta komentarz do Tory napisany przez Żyda to dzieje się coś dziwnego - Jarosław Naliwajko SJ pisze o nowej książce Konstantego Geberta.

Współczesna moc symbolu
Katarzyna Leszczyńska
16.04.2003/MT
Kiedy kończyłam czytać "Politykę symboli" dotarła do mnie wieść o zabójstwie premiera Serbii Zorana Dzindzicia. Wraz z wybuchem wojny w Iraku, automatycznym skojarzeniem był analogiczny do współczesnych wydarzeń obraz sprzed kilkudziesięciu lat. I może to nadinterpretacja, jednak po przeczytaniu książki Ivana Čolovica, na zjawiska polityczne, wydawałoby się, odarte z cienia metafizyki, każdy czytelnik zacząłby patrzeć jako na grę czy też walkę symboli a raczej o symbole.

Wolnośc, etyka, Europa
Katarzyna Leszczyńska
02.04.2003/MT
Mimo sugerującego tytułu, książka Ireneusza Kamińskiego nie jest skierowana wyłącznie do odbiorcy, który para się prawem z racji zawodu czy wykształcenia. Do publikacji przez wzgląd na szczególną treść i sposób jej prezentacji powinny sięgnąć osoby, które interesują się problematyką wolności i pluralizmu w Europie. Książka traktuje bowiem o wolności, jej podstawach aksjonormatywnych, ale również ukazuje, jak wartości europejskie są realizowane na poziomie praktycznym.

Bibliografia za rok 2001
Stefan Gąsiorowski, Karolina Komorowska, Mikołaj Nowakowski
01.04.2003/MT
Bibliografia druków zwartych i czasopism o tematyce żydowskiej wydanych w Polsce w roku 2001.

Zagłada olkuskich Żydów
Marek Tobolewski
12.02.2003/MT
Krzysztof Kocjan, który już kilka lat temu opublikował broszurę Olkuscy Żydzi, Szkic historyczny (Olkusz 1997), tym razem zajął się zagładą kilkutysięcznej społeczności żydowskiej mieszkającej niegdyś w tym niewielkim mieście.

  »

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter


Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2003