English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Ludzie
 Deklaracja Europejska Chrześcijan, Muzułmanów i Żydów 29 maja 2003.

więcejWezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
FrançaisCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie - program na czerwiec.

więcej
  LUDZIE»
Pola Wawer
Ewelina Wąsik

Sylwetkę Poli Wawer, żydowskiej lekarki i wychowawczyni, autorki książki "Poza gettem i obozem" przypomina Ewelina Wąsik.

»»

28.05.2003/MT

Pola Wawer (1914-1997)

Milczeć nie mogę i żyć nie mogę
Marek Tobolewski
13.05.2003/MT
Szmul Zygielbojm, pseudonim Artur, polski Żyd, socjalista, antyfaszysta, w czasie wojny członek polskich władz emigracyjnych z ramienia Bundu, swym tragicznym gestem na zawsze wpisał się w historię Holokaustu. Właśnie maja mija 60 lat od chwili, gdy w proteście przeciw milczeniu świata wobec zagłady Żydów odebrał sobie życie.

flexa plus
Arabowie i Żydzi w Oświęcimiu
Stefan Wilkanowicz
09.05.2003/SW
Z archimandrytą Emilem Shoufanim, melchickim proboszczem z Nazaretu, rozmawia Stefan Wilkanowicz, redaktor naczelny naszego "FORUM".

Julian Grobelny i jego żona Helena
Irena 'Jolanta' Sendlerowa
29.04.2003/MT
W związku z minioną w grudniu ub.r. 60. rocznicą rozpoczęcia działalności Rady Pomocy Żydom "Żegota" i 60. rocznicą powstania w getcie warszawskim pragnę napisać wspomnienie o naczelnej postaci tej instytucji - jej przewodniczącym Julianie Grobelnym ps. "Trojan" i jego żonie Helenie ps. "Halina". Byli oni przez długie lata wybitnymi działaczami PPS na terenie Łodzi.

Ożywiam kamienie
Anna Dobranowska
18.03.2003/AD
Z dr hab. Leszkiem Hońdo, kierownikiem Zakładu Kultury Żydów w Katedrze Judaistyki UJ, tegorocznym laureatem nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za zasługi położone w dziedzinie rozwoju epigrafiki hebrajskiej w Polsce, rozmawia Anna Dobranowska.

Staraliśmy się nikogo nie oskarżać
21.02.2003/MT
O Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (United States Holocaust Memorial Museum) z Jackiem Nowakowskim, dyrektorem jego Departamentu Zbiorów, rozmawiają Marek Tobolewski, Robert Borkowski i Jarosław Sołtys.

Mozaika wspomnień Diane Armstrong
Marek Tobolewski
20.12.2002/MT
Na imię miała Danusia. Dopiero w wieku 7 lat dowiedziała się, że jest Żydówką. Jej rodzina przeżyła Holokaust dzięki pomocy katolickiego księdza. Dziś jest znaną australijską dziennikarką i pisarką. Podczas swojego pobytu w Krakowie udzieliła wywiadu naszemu "Forum".Man Pride

https://phytonutrition-sante.com/de/man-pride-stimmen/
Lekarstwo na problemy z erekcją!


Hear Clear Pro

https://phytonutrition-sante.com/hr/hear-clear-pro-misljenje/
Najlepszy aparat słuchowy na rynku!
Per Anger. Sprawiedliwy dyplomata
Marek Tobolewski
09.09.2002/MT
Per Anger urodził się 7 grudnia 1913 roku w Goeteborgu. Po studiach w Sztokholmie i Uppsali w 1940 r. rozpoczął karierę w służbie dyplomatycznej. Początkowo pracował na placówce w Berlinie, skąd nadał do Sztokholmu zaszyfrowany telegram z informacją o planach niemieckiej inwazji na Danię i Norwegię.

Pamiętam aptekę. Pamiętam magistra
Anna Dobranowska
30.08.2002/MT
Po utworzeniu w 1941 roku dzielnicy żydowskiej w Krakowie, w jej obrębie znalazła się także apteka przy placu Zgody 18. Obecnie w jej budynku mieści się Muzeum Pamięci Narodowej „Apteka pod Orłem”. O Tadeuszu Pankiewiczu, byłym właścicielu apteki, który pomagał osadzonym w getcie Żydom, oraz powojennych dziejach placówki z Anną Pióro, jej kierowniczką, rozmawia Anna Dobranowska.

Siostra Dominika Zaleska (1918-2002)
Jan Venulet
18.08.2002/MT
W imieniu Stowarzyszenia Polskiego w Genewie oraz moim własnym chcę powiedzieć kilka słów pożegnania, a jednocześnie odświeżyć w państwa pamięci szereg szczegółów z życia i działalności Siostry Dominiki Zaleskiej, zmarłej w Bayonne 10 sierpnia 2002 i tam pochowanej - Jan Venulet wspomina s. Dominikę Zaleską NDS.

  »

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter


Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2003