English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Sylwa > Marsz Żywych 2003
 Wezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
Françaispolecamy
Marek Tobolewski: Powstanie w getcie warszawskim.

więcejpolecamy
Pamięć Shoah - współczesne reprezentacje - Ogólnopolska konferencja naukowa, Łódź 12-14 maja 2003.

więcejCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie - program na maj.

więcej
  SYLWA

Marsz Żywych 2003
Julia Maria Koszewska

02.04.2003/MT

Marsze Żywych od 1988 r. odbywają się tradycyjnie dnia 27 Nissan w Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu (Jom HaShoah) obchodzonym przez Żydów na całym świecie. W pierwszym Marszu wzięło udział ok. 1,5 tys. Żydów, natomiast w zeszłym roku szło już ok. 3 tysięcy uczestników. Począwszy od roku 1996 Marsze organizowane są regularnie co roku, tegoroczny jest już dwunastym w historii. Odbędzie się 29 kwietnia 2003.

Grupa polskich uczestników podczas ubiegłorocznego Marszu<br><span class=referen>fot. R.Lorek / <a rel=krakow.naszemiasto.pl">
Grupa polskich uczestników podczas ubiegłorocznego Marszu
fot. R.Lorek / krakow.naszemiasto.pl

Uczestnicy przejdą, jak każdego roku, trasą 3 km dzielących Auschwitz i Birkenau - największy zespół obozów koncentracyjnych zbudowanych przez nazistów w czasie II Wojny Światowej. Sygnałem do wymarszu jest zawsze dźwięk szofaru, rogu pasterskiego, który według tradycji żydowskiej budzi ludzi z duchowej drzemki i wzywa do pokuty.

W tegorocznym Marszu udział wezmą także Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej i Państwa Izrael. Dzień później odbędą się w Warszawie obchody 60. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, w których Prezydenci obu państw również będą uczestniczyć.

Od kilku lat w Marszu mogą brać udział także uczestnicy z Polski - z roku na rok jest ich więcej. Udział Polaków w Marszu jest bardzo ważną kwestią. Oznacza nie tylko, że chcemy uczcić pamięć ofiar Zagłady, pamiętamy o Holokauście i mówimy: nigdy więcej. Jest także wyrazem solidarności.

Marsz Żywych jest dla młodych Żydów z całego świata dwutygodniowym programem, którego jedna część organizowana jest w Polsce, druga natomiast w Izraelu. Od wielu lat strona polska zabiega, by w ramach tego programu w Polsce był także czas na spotkania z polską młodzieżą - nie tylko żydowską, zwiedzanie nie tylko terenów byłego getta w Krakowie, Warszawie i obozów w Auschwitz-Birkenau, na Majdanku i w Treblince. Warto pokazać nie tylko te miejsca w Polsce, które wiążą się z tragicznymi kartami historii Polski.

Z całą pewnością Marsz nie jest okazją do nawiązywania nowych znajomości. Spotkania młodzieży są jednak dobrą okazją m.in. do przełamania stereotypów, zarówno o Polsce, jak i tych o Żydach.

Marsz Żywych organizowany jest przez izraelskie ministerstwo oświaty we współpracy z organizacją "March of the Living", oraz przez stronę polską. W tym roku za organizację ze strony polskiej odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej, jeszcze do niedawna zajmowała się tym Kancelaria Premiera.

Udział w Marszu można zgłaszać do MEN, do p. Pani Barbary Sochal. Kontakt:
p. Barbara Sochal
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
Biuro ds. Młodzieży
Al. Szucha 25
00-918 Warszawa
tel. 628 - 04 - 61 wew. 647

Klub Inteligencji Katolickiej jest jedyną organizacja katolicką biorąca udział w Marszu. W tym roku już po raz piąty. Od wielu lat prowadzimy współpracę z organizacjami żydowskimi, która opiera się o wspólne spotkania, debaty, wyjazdy studyjne, oraz spotkania seminaryjne. Działalność ta sprawiła, że KIK stał się największym społecznym partnerem poszczególnych organizacji żydowskich w Warszawie.

Zobacz www KIK-Warszawa.

Szkoły średnie oraz organizacje pozarządowe zainteresowane udziałem w polsko-żydowskich spotkaniach młodzieży organizowanych przy okazji tegorocznego Marszu Żywych o kontakt prosi również Fundacja Forum Dialogu Między Narodami.

Fundacja organizuje spotkania polskiej młodzieży z jej żydowskimi rówieśnikami od 1999 roku. W zeszłym roku w zorganizowanych przez Fundację w Warszawie i Krakowie spotkaniach wzięła udział młodzież żydowska z Izraela, USA, Kanady i Australii. Według Forum Dialogu Między Narodami spotkania między młodymi Polakami a Żydami stanowią niepowtarzalną szansę na przełamywanie istniejących po obu stronach uprzedzeń i stereotypów oraz na poszerzanie wiedzy młodych ludzi z zakresu wspólnej historii ich narodów. Dlatego również w tym roku Fundacja kładzie duży nacisk na organizację polsko-żydowskich spotkań młodzieży.

Strona www FFDMN 
do druku poleć stronę

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter


Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2003