English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Książki > Niestety białe nie jest ...
 Deklaracja Europejska 13 sierpnia 2003.

więcej
English
Français
Deutsch
ČeskýCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie: Bajit Chadasz - program na wrzesień-listopad.

więcejWezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
Français  KSIĄŻKI

Niestety białe nie jest białe
ks. Jarosław Naliwajko SJ

04.06.2003/MT

Wystarczy samo nazwisko autora, by zdać sobie sprawę ze znaczenia publikacji. Felietony czy wywiady stają się zapisem i krótką historią antysemityzmu poprzez wieki w Kościele jak i w ogóle w kulturze europejskiej. Stawiana diagnoza jest miażdżąca dla nas wszystkich. Dlatego pewnie reakcja na teksty ks. Stanisława Musiała była zawsze tak gorąca i emocjonalna.

<b>Ks. Stanisław Musiał</b>, <i>Czarne jest czarne</i>.
Ks. Stanisław Musiał, Czarne jest czarne.

Autora nie musimy przedstawiać. Książka Czarne jest czarne to zbiór już publikowanych artykułów i wywiadów z autorem, drukowanych na łamach różnych czasopism: Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, Wprost. Znajduje się w niej też referat z konferencji poświęconej tematyce "Antysemityzm a Kościół Katolicki w Polsce", która odbyła się w 2000 r. w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Wystarczy samo nazwisko autora, by zdać sobie sprawę ze znaczenia publikacji. Felietony czy wywiady stają się zapisem i krótką historią antysemityzmu poprzez wieki w Kościele i w ogóle w kulturze europejskiej. Stawiana diagnoza jest miażdżąca dla nas wszystkich. Dlatego pewnie reakcja na teksty ks. Stanisława Musiała była zawsze tak gorąca i emocjonalna. Nierozwiązane problemy antysemityzmu Polaków, antysemityzm nauczania Kościoła w przeszłych wiekach, antysemityzm kleru dzisiaj, z którym możemy się spotkać na co dzień, nawoływanie do nienawiści przez radio nie wymienione z nazwy, to według ks. Musiała główne przyczyny, powodujące takie ostre reakcje. Gdy po II wojnie "znika" 3,5 miliona mieszkańców Polski, to musi wywołać szok, poczucie winy. To rodzi problem, z którym zmagają się Polacy do dziś.

Autor odnosi się do zbrodni w Jedwabnem. Ukazuje ją jako efekt procesu sączenia wielowiekowego antysemityzmu, ale odsłania też polskie kompleksy i pokraczne mity. Zajmuje się omówieniem reakcji na ten pogrom sąsiadów dokonany przez sąsiadów. Potrafi także odnieść się do różnego typu pozostałości w teologii związanych z antysemityzmem, które w polskim Kościele nie wiadomo z jakich przyczyn znajdują sobie ujście. Na przykład w liturgii, w niektórych fragmentach tłumaczeń Pisma Świętego, czy wręcz umysłach ludzi Kościoła. To ostatnie dla ks. Stanisława Musiała staje się największym problemem.

Książka nie została pozbawiona osobistego świadectwa autora w jego tropieniu własnego antysemityzmu i dochodzeniu do - jak to nazywa -nawrócenia. Dokonało się ono pod wpływem lektury i świadectw cierpienia dzieci w czasie Holokaustu.

Publikacja jest świadectwem zmagania się o prawdę Objawienia, historii, teologii, dialogu polsko-żydowsko-katolickiego. Jest też pięknym przykładem odwagi w myśleniu o konsekwencjach, jakie dla chrześcijaństwa i katolickości Kościoła, wynikają z faktu wybrania przez Boga narodu Izraela. Tezy czasami - jak pisze sam ks. Musiał - budzą w nim drżenie ręki. W teologu drżenie umysłu, w czytelniku drżenie serca, albo i jego wręcz... zatrzymanie. Oczywiście tylko na chwilę!

By głębiej spojrzeć musimy ponieść taką ofiarę. W przeciwnym wypadku czarne będzie coraz czarniejsze a białe niestety nie będzie białe.


ks. Jarosław Naliwajko SJ

Ks. Stanisław Musiał, Czarne jest czarne. Wydawnictwo Literackie. Kraków 2003 r.


 
do druku poleć stronę

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów


Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter
Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2004