English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Punkt widzenia > Praskie olśnienia
 Wezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
Françaispolecamy
Pamięć Shoah - współczesne reprezentacje - Ogólnopolska konferencja naukowa, Łódź 12-14 maja 2003.

więcejCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie - program na maj.

więcej
  PUNKT WIDZENIA

Praskie olśnienia
Stanisław Obirek SJ

10.02.2003/MT

Jestem ze wsi, no może z miasteczka, ale uwielbiam włóczenie się po miastach. Tak naprawdę w miastach czuję się u siebie w domu, w nich naprawdę mieszkam.

Stanisław Obirek SJ
Stanisław Obirek SJ

Nie wiem czym to wyjaśnić. Jedno jest dla mnie pewne, w miastach potrafię się naprawdę zakochać i za nimi tęsknić. Wiele jest takich miast. Kraków, Neapol, Rzym, Paryż, Florencja, Lwów, Wilno, Sankt Petersburg, Nowy Jork, Los Angeles i ostatnio wpisałem na tę listę Pragę, złotą Pragę od razu muszę dodać.

Przez Pragę przejeżdżałem wielokrotnie, ale tak naprawdę nigdy w niej nie byłem. Tygodniowy pobyt w styczniu tego roku ten stan rzeczy zmienił. Uzbrojony w plan miasta i przewodniki wiedziałem czego szukać i znalazłem, to czego szukałem: olśniewający jezuicki barok, z zapierającym dech Clementinum, zupełnie czarującą secesję ze wspaniałym Pałacem ludowym, żydowska dzielnicę Jozefów w która wchodziłem przepełniony legendami z żydowskiego getta, a zwłaszcza wypatrując tajemniczego Golema i no wreszcie śledząc domy Franca Kafki, które kolejno nabywał jego ojciec niezadowolony z syna literata. Właśnie w domu jego urodzenia, tuż przy Rynku Starego Miasta, obejrzałem film poświęcony autorowi „Procesu” i zaopatrzyłem się w książkę Haralda Salfellnera „Franz Kafka und Prag”.

Z Franciszkiem Hylmarem, praskim jezuitą, zwiedziłem też wystawę Vaclava Brozika (1851-1901), czeskiego Jana Matejkę, dzięki której zrozumiałem choć po części dlaczego dzisiaj w Czechach jest tylko 4 proc. praktykujących katolików.

Wszak cel mego pobytu nie był turystyczny. Z grupą przyjaciół zastanawialiśmy się jak zorganizować w Pradze właśnie pierwszy tzw. Katholikentag. Duszą przedsięwzięcia jest ks. Tomasz Halik. Ale o Haliku to musiałbym oddzielnie napisać. I pewnie kiedyś to zrobię. 
do druku poleć stronę

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter


Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2003