English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Książki > Początek poezji
 Deklaracja Europejska 13 sierpnia 2003.

więcej
English
Français
Deutsch
ČeskýCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie: Bajit Chadasz - program na wrzesień-listopad.

więcejWezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
Français  KSIĄŻKI

Początek poezji
Jarosław Naliwajko SJ

20.05.2003/MT

Ta książka jest prostym zbiorem imion żydowskich. I na tym kończy się prostota, a zaczyna prawdziwa poezja, doświadczenie, które może wstrząsnąć spokojnym na co dzień samopoczuciem każdego z nas.

<i>Imiona przez Żydów polskich używane</i>
Imiona przez Żydów polskich używane

Imiona ... składają się z dwóch list imion żydowskich. Pierwsza to lista imion dopuszczonych do akt stan cywilnego. Drugą listę tworzą imiona, które zostały wyeliminowane jako nie w pełni żydowskie, bo uległe procesowi polonizacji. Imiona były oceniane przez specjalną komisję powołaną przez Zarząd Główny Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie w dniu 3 maja 1927 roku. Dwa spisy wykonane przez komisję uzupełnione zostały przez autorów Imion trzecim z roku 1866. Dlatego cała książka staje się jednym wielkim doświadczeniem oczyszczającym pamięć.

Ta książka wykonuje za nas pracę pamięci. Czytając, a właściwie medytując poszczególne imiona, będziemy przebiegać te rzesze osób, które nas poprzedzały. I tak na przykład Teofil, którego może mijamy codziennie na klatce schodowej, niesie w sobie na dnie duszy fale, które szumią nieustannie. Ile to imię musi nieść w sobie niejasności, garbów historii, modlitw wypowiadanych najpierw w Świątyni potem recytowanych w synagogach, by niespodziewanie przejść w melodię Mazurka Dąbrowskiego albo modlitwę brewiarzową recytowaną w chórze benedyktynów? Biedny Teofil miotany jest tymi falami, od brzegu do brzegu, nie podejrzewając, jaką historię niesie w sobie, bo Teofil to Jedydja.

Ukazany proces polonizacji imion żydowskich i hebraizacji polskich to dopiero początek mądrości tej prostej książki. Nie jest ona wykładem z historii imion, z morfologii czy onomastyki. To początek poezji, bo każda poezja zaczyna się od prostych form litanijnych. Ta poezja prowadzi nas od Imienia przez skomplikowane dzieje polsko-żydowskie aż do Imienia. Taka jest historia życia każdego imienia. I o tym uczą nas Imiona przez Żydów polskich używane.


Jarosław Naliwajko SJ

Imiona przez Żydów polskich używane, Klezmerhojs Sp. z o.o., Wyd. Austeria Kraków 2002 r. Stron 157.


 
do druku poleć stronę

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów


Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter
Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2004