English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Przegląd prasy
 Deklaracja Europejska Chrześcijan, Muzułmanów i Żydów 29 maja 2003.

więcejWezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
FrançaisCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie - program na czerwiec.

więcej
  PRZEGLĄD PRASY»
Islamscy reformatorzy
Tygodnik Powszechny

Islam najczęściej kojarzony jest z terroryzmem i wojną, dyskryminacją kobiet, fundamentalizmem. Jednak że jest to nieuprawnione uproszczenie udawadniają najlepiej prace trzech islamskich intelektualistów żyjących i publikujących na Zachodzie: Abdullahi Ahmeda an-Na’ima z Sudanu i Syryjczyków Aziza Al-Azmeha i Bassama Tibiego.

»»

17.06.2003/JS


Fundamentalizm religijny w islamie i judaizmie
Tygodnik Powszechny
15.06.2003/JS
Fundamentalizm oznacza dziś rodzaj ideologii przyjmowanej przez zorganizowane grupy o charakterze politycznym i należy raczej mówić o poszczególnych fundamentalizmach niż o jednym. Pojawia się one wszędzie tam, gdzie wpływy zachodnie stykają się z kulturami lokalnymi, i gdzie kontestowana jest przeszczepiona z Zachodu do krajów arabskich, afrykańskich czy Izraela idea zsekularyzowanego państwa narodowego.

soundimine
Polska strefa stabilizacyjna w Iraku
National Geographic Polska
15.06.2003/JS
Polacy byli już w Iraku w 1942 r., kiedy uczestniczyli w brytyjskiej okupacji kraju będącego wówczas sojusznikiem Hitlera. Dziś polska strefa stabilizacyjna w Iraku obejmie kolebkę naszej cywilizacji.

Rewolucja edukacyjna w Katarze
Polityka
14.06.2003/JS
Tradycyjne nauczanie krajach arabskich i muzułmańskich zostało po 11 września 2001 r. poddane ostrej krytyce krajów zachodnich. Na jego temat toczą się też dyskusje wśród arabskich reformatorów szkolnictwa. W jednych krajach postulowane zmiany są bardzo łagodne (Arabia Saudyjska, Kuwejt), gdzie indziej dochodzi do prawdziwej rewolucji (Katar).

Dekadencja islamskiego fundamentalizmu
Tygodnik Powszechny
08.06.2003/JS
- Niedawne zamachy terrorystyczne przeprowadzone w Arabii Saudyjskiej i Maroku, dokąd terroryści mogą się stosunkowo łatwo przedostać, dowodzą nie ponownej fali mega-terroryzmu Al-Kaidy, lecz zupełnie odwrotnie jej cofania się - uważa Edward Luttwak, ekspert Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.Musculin Active

https://phytonutrition-sante.com/pl/musculin-active-recenzja/
Błyskawiczny sposób na mięśnie, których będą Ci zazdrościć!


Dr Extenda

https://phytonutrition-sante.com/pl/dr-extenda-opinia/
Skuteczne polepszenie Twojej potencji!
Arabia Saudyjska przed koniecznością reform
Gazeta Wyborcza
07.06.2003/JS
Dalszy los Arabii Saudyjskiej zależy od tego, czy Saudyjczykom uda się wziąć rozwód z religijnym fanatyzmem i przeprowadzić poważne reformy.

Dlaczego zginął Daniel Pearl?
Gazeta Wyborcza
07.06.2003/JS
Bernard-Henri Lévy przeprowadził literackie śledztwo w sprawie ubiegłorocznej śmierci amerykańskiego dziennikarza Daniela Pearla, którego rezultaty opublikował w książce "Kto zabił Daniela Pearla?" (Qui a tué Daniel Pearl?, Paryż 2003).

Marek Edelman i Antek Cukierman - losy powojenne
Gazeta Wyborcza
07.06.2003/JS
W 6. rocznicę powstania w warszawskim getcie dwaj jego liderzy, którzy przeżyli wojnę, byli rozdzieleni. Marek Edelman składał kwiaty na gruzach bunkra na Miłej 18, gdzie mieściła się główna kwatera ŻOB, a Antek Cukierman dokonywał oficjalnego otwarcia kibucu, któremu nadano imię Lochamei Hagetaot, czyli Bohaterów Getta.

Miny na drodze do pokoju
Polityka
07.06.2003/JS
Wygrana przez George'a W. Busha wojna w Iraku miała zmienić na korzyść oblicze całego Bliskiego Wschodu. Jednakże zamachy w Casablance, Rijadzie i samobójcze zamachy w Izraelu sprawiły, że oddala się od nas sielsko-anielska wizja amerykańskiego prezydenta, zaprezentowana w tzw. mapie drogowej.

Z szacunkiem do Irakijczyków
Polityka
07.06.2003/JS
- Jeśli kraje arabskie zna się tylko z przekazu medialnego, odnosi się wrażenie, że wszędzie jest tak samo. Tymczasem obok faktycznych podobieństw jest też wiele różnic, dotyczących przede wszystkim obyczajów, kultury i tradycji sięgających czasów przedislamskich - mówi doc. Romuald Dylewski w wywiadzie dla "Polityki".

  »

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter


Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2003