English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Ludzie > Pola Wawer
 Deklaracja Europejska 13 sierpnia 2003.

więcej
English
Français
Deutsch
ČeskýCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie: program na maj.

więcejWezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
Français  LUDZIE

Pola Wawer
Ewelina Wąsik

28.05.2003/MT

Sylwetkę Poli Wawer, żydowskiej lekarki i wychowawczyni, autorki książki "Poza gettem i obozem" przypomina Ewelina Wąsik.

Pola Wawer (1914-1997)
Pola Wawer (1914-1997)

Pola Wawer, z domu Komaj, urodziła się 1.V.1914 roku w Trokach koło Wilna w inteligenckiej rodzinie żydowskiej. Matka, Maria Komaj, była lekarzem ginekologiem, ojciec, Don Komaj, był inżynierem elektrotechniki i mechaniki.

Pola Wawer ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie w 1938 roku. Pracę rozpoczęła na Oddziale Ocznym Szpitala Kolejowego. Jako Żydówka została stamtąd zwolniona przez niemieckie władze. Dzięki pomocy ludzi z różnych środowisk Wilna i Wileńszczyzny przeżyła wojnę i w 1945 roku wraz z matką - jedyne ocalone z pięcioosobowej rodziny - przekroczyła granicę polsko-radziecką. Mieszkała kolejno w Białymstoku, Bielsku i Warszawie.

Po zakończeniu wojny wraz z matką pracowała w Komitecie Żydowskim w Białymstoku. Później przeniosła się na Śląsk. W Bielsku Pola Wawer zorganizowała i prowadziła przez pięć lat Dom Dziecka Żydowskiego , podlegający i finansowany przez Centralny Komitet Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Dom Dziecka później został przejęty przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach. Kiedy w 1950 roku dom Dziecka został - z powodu zmniejszenia się liczby wychowanków - zlikwidowany, a reszta dzieci przeniesiona do Krakowa, wróciła do medycyny i przeprowadziła się do Warszawy.

revitalum mind plus

W latach 1950-1953 pełniła funkcję zastępcy kierownika Wydziału Zdrowia i Ubezpieczeń Społecznych. W 1953 roku została zatrudniona w Departamencie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia. W 1958 roku podjęła praktykę w Szpitalu Miejskim nr 4 i w 1961 roku uzyskała pierwszy stopień specjalizacji w okulistyce. Nie zrywając z resortem pełniła jednocześnie funkcję doradcy do spraw organizacji lecznictwa okulistycznego, potem asystenta specjalisty krajowego. W 1959 roku otrzymała dodatkową specjalizację w zakresie organizacji ochrony zdrowia. Opracowała pierwsze po wojnie wymogi wzrokowe dla kierowców pojazdów mechanicznych. Doprowadziła również do nadania absolwentom Akademii Medycznej uprawnień do specjalizacji w okulistyce po odbyciu rocznej praktyki w akcji przeciwjagliczej. W 1962 roku rozpoczęła pracę w Studium Doskonalenia Lekarzy Akademii Medycznej uzyskując w 1963 roku drugi stopień specjalizacji w okulistyce. Pracę doktorską "Zonunoliza w operacji zaćmy" obroniła w 1970 roku.

Opracowała ujednolicony wzór karty ambulatoryjnej dla chorych oraz osobistą książeczkę chorego na jaskrę. Zorganizowała pierwsze laboratorium rozpoznawania grzybicy oka. Brała udział w międzynarodowym zjeździe okulistycznym w Instytucie im. Fiłatowa w Odessie, gdzie zreferowała jedną ze swoich publikacji. Uczestniczyła w kursach Szkolenia Zawodowego w zakresie ogólnych zagadnień medycznych i służby zdrowia. Nawet w wieku emerytalnym pracowała na pełnym etacie w szpitalu. Od 1980 roku pracowała w niepełnym wymiarze godzin w poradni okulistycznej. W 1990 roku przeszła na emeryturę. W 1994 wydała książkę "Poza gettem i obozem", którą poświęciła ludziom, którym zawdzięczała swoje i matki ocalenie. Zmarła 31.VIII.1997 roku. Została pochowana na Cmentarzu Komunalnym "Powązki".

Prezentowany tekst jest fragmentem pracy dyplomowej "Spuścizna Poli Wawer" przygotowanej w warszawskim Policealnym Studium Informacji, Archiwistyki, Księgarstwa. 
do druku poleć stronę

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów


Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter

statystyki www stat.pl

Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2004