English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Studia i dokumenty
 Deklaracja Europejska Chrześcijan, Muzułmanów i Żydów 29 maja 2003.

więcejWezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
FrançaisCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie - program na czerwiec.

więcej
  STUDIA I DOKUMENTY»
Mapa Drogowa
Kwartet Bliskowschodni (USA, ONZ, UE i Rosja)

Przypominamy główne punkty trzyetapowego planu pokojowego dla Izraela i Palestyny zwanego "mapą drogową". Plan został uzgodniony przez USA, ONZ, Unię Europejską i Rosję. 4 czerwca 2003 r. swoją akceptację dla niego wyrazili Ariel Szaron, premier Izraela, i Abu Mazen, premier Autonomii Palestyńskiej.

»»

05.06.2003/MT


Deklaracja Europejska Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów
30.05.2003/MT
29 maja 2003 r. w Krakowie odbyło się spotkanie z Emilem Shoufanim i arabsko-żydowską grupą jego współpracowników. Podczas spotkania ogłoszona została "Deklaracja Europejska" Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Poniżej prezentujemy jej pełny tekst.

knee active plus
Refleksja teologiczna po Szoah
Ks. dr Grzegorz Ignatowski
21.05.2003/MT
W języku religijnym coraz częściej mówi się o "teologii po Auschwitz" lub "teologii postoświęcimskiej". Żaden teolog w swoich badaniach nie może pominąć Zagłady, stanowiącej część dziedzictwa chrześcijańskiego.

List pożegnalny
Szmul Artur Zygielbojm
13.05.2003/MT
Szmul Zygielbojm, pseudonim Artur, polski Żyd i socjalista, w czasie wojny członek polskich władz emigracyjnych z ramienia Bundu, w maju 1943 r. w proteście przeciw milczeniu świata wobec zagłady Żydów odebrał sobie życie.

Religie Syrii
Jarosław Sołtys
09.05.2003/JS
Dzisiejszą mapę religijną Syrii konstytuują dwa wydarzenia ze starożytności: chrystianizacja na początku naszej ery oraz opanowanie jej terenów w latach 634-637 przez Arabów i jej islamizacja. Dziś ok. 90 proc. społeczeństwa syryjskiego wyznaje islam, a chrześcijanie stanowią ok. 9 proc. populacji.

Europejscy biskupi o pokój i sprawiedliwość
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej
30.03.2003/JS
27 i 28 marca br. odbyło się w Brukseli zebranie plenarne biskupów Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Biskupi wydali deklarację dotyczącą kryzysu irackiego. W "FORUM" publikujemy jego treść.

Kościół chaldejski
Jarosław Sołtys
21.03.2003/JS
Kościół chaldejski to jeden z tzw. Kościołów wschodnich. Nazwa ta stosowana jest od XV w. na określenie Kościołów katolickiego i nestoriańskiego (nestorianizm to heterodoksyjna doktryna przyjmująca istnienie w Chrystusie 2 osób - boskiej i ludzkiej). Cechą odróżniającą je od innych Kościołów chrześcijańskich jest własna liturgia, ustalona w VII w. i udoskonalona na przełomie XII i XIII w.Soundimine

https://phytonutrition-sante.com/es/soundimine-hearing-solution-resena/
Najskuteczniejsza metoda na polepszenie słuchu!


Catch Me Patch Me

https://phytonutrition-sante.com/it/catch-me-patch-me-opinione/
Plastry na odchudzanie!
Krakowskie getto
Marek Tobolewski
18.03.2003/MT
W momencie wybuchu II wojny światowej w Krakowie żyło około 60 tys. Żydów. Była to czwarta co do wielkości żydowska społeczność w Polsce. Choć od 1867 r. oficjalnie zezwolono Żydom na osiedlanie się na terenie całego miasta, większość z nich pozostała na Kazimierzu, stanowiącym dziś główny punkt na mapie "żydowskiego Krakowa". Nie wszyscy jednak wiedzą, że w czasie II wojny Niemcy urządzili getto nie na Kazimierzu, lecz w położonej na prawym brzegu Wisły dzielnicy Podgórze.

Oświadczenie z pierwszego spotkania Komisji Dialogu Żydowsko-Katolickiego dotyczące wartości życia ludzkiego i rodziny
06.03.2003/IM
(Watykan 3 marca 2003) Oświadczenie wydane po pierwszym spotkaniu delegacji Naczelnego Rabinatu Izraela i delegacji Stolicy Apostolskiej dla Stosunków Religijnych z Żydami, które odbyło się w Grottaferrata, w pobliżu Rzymu, między 23 a 27 lutego.

Od Goebbelsa do ben Ladena - przegląd metod propagandy nienawiści
Jan Piekło
27.02.2003/JP
Zbrodnicza skala współczesnych wojen i konfliktów, akty ludobójstwa oraz okrutnego terroru są możliwe dzięki rozwojowi technologii medialnych i praktyk socjotechnicznych, które pozwalają kształtować mentalność całych społeczeństw. Odpowiednio spreparowana informacja, w połączeniu z interpretującą jej znaczenie mniej, czy bardziej nachalną propagandą, ma przygotować ludzi do zabijania siebie nawzajem.

  »

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter


Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2003