English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Książki > Uczmy się od roślin
 Deklaracja Europejska 13 sierpnia 2003.

więcej
English
Français
Deutsch
ČeskýCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie: Bajit Chadasz - program na wrzesień-listopad.

więcejWezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
Français  KSIĄŻKI

Uczmy się od roślin
Jarosław Naliwajko SJ

09.06.2003/MT

Gdyby Atlas roślin wprowadzał nas tylko w świat roślin Biblii, to w dobie internetu, telewizji i samolotów książka Barbary Szczepanowicz byłaby wydarzeniem niezauważonym. Tymczasem zaproponowane przez Autorkę poznanie Ziemi Świętej staje się doświadczeniem poznawania... człowieka.

<i>Barbara Szczepanowicz</i>, <b>Atlas roślin biblijnych</b>
Barbara Szczepanowicz, Atlas roślin biblijnych

Rośliny stają się tylko pretekstem do refleksji na temat przeszłych czasów, kultury i poglądów na naukę. To co równie ważne, to przeplatanie wokół roślin wątków biblijnych, które znamy na co dzień. Dzięki Atlasowi zobaczymy przyczynę naszej frustracji, albowiem widzimy na kartach książki nie tylko gorczycę, której ziarnka wyznaczają nam miarę wiary, potrzebną do przenoszenia gór, ale także sykomorę, na którą wspiął się Zacheusz, aby tylko zobaczyć Jezusa. Tylko wystarczyło się wspiąć a Jezus nagrodził wysiłek obecnością na uczcie. Rośliny, które oglądamy w tej wyjątkowej książce to te same, które oglądał i dotykał Abraham, Mojżesz, Izajasz, Jezus, Piotr, Paweł. Tak możemy iść przez pokolenia.

Bo na przykład Dyptam jesionolistny, który cały sobą wydziela olejki eteryczne, w upalne popołudnia, gdy zmęczy się już spiekotą i duchotą dnia, ulega samozapłonowi. A do tego, jakim aromatem (!) ma zwyczaj Dymptam dzielić się ze wszystkimi w koło...

perle bleue

To szczypta łagodno-ostrego cynamonu z nutą orzeźwiającej cytryny. I jak wyczytujemy w atlasie, pierwsza to zjawisko zaobserwowała i opisała córka Lineusza. W ten sposób Atlas przerzuca pomost pomiędzy pokoleniami, które były i które przyjdą. Sprawia, że skoro ludzie nie potrafią rozmawiać to niech to czynią... rośliny. To bardzo dziwna teza książki. Jednak na przykład Carduus marinus należy do ostów, wśród których Bóg kazał ludziom, pracować po wygnaniu z Raju. Ale powiedział też w innym miejscu synu człowieczy, nie bój się nawet gdyby wokół ciebie były osty i ciernie i gdybyś się znalazł wśród skorpionów (Ez 2,6). Dlatego pewnie rośliny milczą, bo słowa Boga nie sposób inaczej traktować. Przystoi tylko słuchać i milczeć, rozpamiętując je w swoim sercu.

Tym samym rośliny uczą nieustannie ludzi początku dialogu. Wysłuchać drugiego, pozwalając mu wypowiedzieć całą jego historię ,nawet gdyby okazała się bolesna dla nas.

Tego uczą nas rośliny, uczą nas też wiele innych cennych, niezbędnych do życia umiejętności a nawet postaw!

Atlas to pierwsza lekcja.... Czy z niej skorzystamy?


Jarosław Naliwajko SJ

Barbara Szczepanowicz, Atlas roślin biblijnych. Pochodzenie miejsce w Biblii i symbolika, Wydawnictwo WAM. Kraków 2003 r.


 
do druku poleć stronę

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów


Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter
Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2004