English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Punkt widzenia > Wracać do Sankt P...
 Wezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
Françaispolecamy
Pamięć Shoah - współczesne reprezentacje - Ogólnopolska konferencja naukowa, Łódź 12-14 maja 2003.

więcejCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie - program na maj.

więcej
  PUNKT WIDZENIA

Wracać do Sankt Petersburga
Stanisław Obirek SJ

04.12.2002/JP

Ważne pytania Redakcji miesięcznika "Nowaja Polsza", które otrzymałem od Redaktora Naczelnego tego znakomitego pisma Pana Profesora Jerzego Pomianowskiego i na które, zgodnie z zachęta Redakcji lakonicznie odpowiedziałem, wzbudziły we mnie żywe wspomnienia niedawnego pobytu w Sankt Petersburgu.

Stanisław Obirek SJ
Stanisław Obirek SJ

Czym dla mnie jest Rosja, kim są Rosjanie? Krótki (pierwszy w moim życiu) pobyt w mieście Fiodora Dostojewskiego, Anny Achmatowej, Josipa Brodzkiego, Michała Bachtina, Wieczysława Iwanowa, Aleksandra Błoka, Tadeusza Zielińskiego, Aleksandra Puszkina, Adama Mickiewicza i tylu tylu innych. Owszem to miasto również Włodzimierza Lenina, Feliksa Dzierżyńskiego i całej rewolucji październikowej. Ale również miasto żywej obecności mego Kościoła i innych Kościołów chrześcijańskich, żydów, muzułmanów, niewierzących i szukających.

To świat, który fascynuje i zaciekawia. Zapomniałem dodać, że Sankt Petersburg to również miasto Wladimira Putina. To wszystko sprawia, że myślę o Petersburgu coraz częściej i chciałbym do niego wracać by lepiej rozumieć świat, siebie, Rosję i Rosjan.

Teraz i ja mam swoich Przyjaciół Petersburżan, chciałbym do nich wrócić, z nimi rozmawiać, wspólnie szukać prawdy o świecie w którym wspólnie przecież przyszło nam żyć. A już na koniec – po co ja tam jeździłem? By wziąć udział w Międzynarodowej Konferencji zorganizowanej przez Państwowy Uniwersytet w Sankt Petersburgu właśnie przez Wydział Filozoficzny (a ściślej Katedrę Filozofii Religii i Religioznawstwa) zatytułowanej "Obraz raju: od mitu do utopii". Dobrym duchem przedsięwzięcia była Pani Profesor Marianna Szachnowicz – Dyrektor Katedry. Ja sam mówiłem o "Ćwiczeniach Duchowych św. Ignacego Loyoli jako drodze do raju". Tym razem po angielsku, może na przyszły raz potrafię już po rosyjsku. Bardzo bym chciał, zwłaszcza że dogadywałem się już w tym pięknym języku wcale dobrze. 
do druku poleć stronę

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter


Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2003