English version / Wersja polska

[Wydarzenia][Przegląd prasy][Punkt widzenia][Książki][Ludzie][Studia i dokumenty][Sylwa]
  Punkt widzenia > Żyd od Jezusa
 Wezwanie do współodpowiedzial- ności za Ziemię Świętą ogłoszone przez polskich chrześcijan, muzułmanów i Żydów 12 kwietnia 2002.

więcej
Deutsch
Françaispolecamy
Marek Tobolewski: Powstanie w getcie warszawskim.

więcejpolecamy
Pamięć Shoah - współczesne reprezentacje - Ogólnopolska konferencja naukowa, Łódź 12-14 maja 2003.

więcejCentrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie - program na kwiecień.

więcej
  PUNKT WIDZENIA

Żyd od Jezusa
Stanisław Obirek SJ

12.03.2003/MT

Tak, na pytanie "Kim ty właściwie jesteś?", zwykł odpowiadać ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel. W tej krótkiej odpowiedzi, przypominającej swą zwięzłością inną odpowiedź (Żyd z Wesela) skrywa się dramat podwójnej tożsamości przeżywany nie jako tragedia, ale jako szansa i znak nadziei dany ks. Romualdowi Jakubowi przez Opatrzność.

Stanisław Obirek SJ
Stanisław Obirek SJ

W Krakowie gościł w poniedziałek 3 marca. Dzień miał wypełniony do granic wytrzymałości. Zaraz po przyjeździe nagraliśmy dwie rozmowy dla Radia Watykańskiego, po obiedzie ze wspólnotą jezuitów, wygłosił wykład dla studentów Ignatianum na temat: Przełom w nauczaniu Kościoła o Żydach i judaizmie, następnie udzielił wywiadu redaktorowi naczelnemu miesięcznika ‘Posłaniec Serca Jezusowego’, który ukazać się winien w czerwcu. Po wizycie u sióstr karmelitanek przy ul. Kopernika pojechaliśmy wraz dwoma klerykami na spotkanie do Centrum Kultury Żydowskiej, które było połączone z prezentacją świeżo wydanej książki Zgłębiając tajemnicę Kościoła.

Spotkanie długie i ważne. Prowadziłem je rozpoczynając od przypomnienia innego spotkania o podobnym charakterze, które miało miejsce 25 lutego w Lublinie z udziałem Profesora Jana Woleńskiego. Tutaj przyszło dwóch innych Profesorów Grzegorz Przebinda z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stanisław Koziara z Akademii Pedagogicznej. Obaj byli pod wrażeniem spotkania, obaj (niestety tylko jeden z nich publicznie) powiedzieli ważne rzeczy na temat ‘Żyda od Jezusa’ i wagi jego obecności w Kościele i w społeczeństwie polskim.

A ja sobie myślę jako to szkoda, że takie spotkania, takie książki i tacy ludzie ciągle są chowani pod korcem, a przecież to ten rodzaj doświadczeń każe myśleć z nadzieją o przyszłości, gdyż przypomina skąd przyszliśmy i dokąd idziemy.

Zob. też:
02.08.2002
Studia i dokumenty
R. J. Weksler-Waszkinel Nowe myślenie Kościoła o Żydach i judaizmie 
do druku poleć stronę

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Serwis internetowy EURODIALOG


Zamów nasz newsletter


Indeks nazwisk / Indeks tematów
Wydarzenia / Przegląd prasy / Punkt widzenia / Książki / Ludzie / Studia i dokumenty / Sylwa
O nas / E-Mail
 
Copyright © FKCh "ZNAK" - 1999-2003