Dom

Kuchenne lampy wiszące – popularne produkty w 2024

Kuchnia to jedno z ważniejszych miejsc w domu. Bardzo często to właśnie tutaj spędzamy najwięcej czasu z rodziną, to właśnie tutaj kończą się wszystkie spotkania z przyjaciółmi. Coraz częściej też decydujemy się na kuchnię otwartą na salon, przez co przykładamy jeszcze większą uwagę do każdego detalu w tym pomieszczeniu. Wbrew pozorom kuchnia to miejsce równie reprezentacyjne, co salon, nic więc dziwnego w tym, że chcemy by wyglądała idealnie pod każdym względem.

Kuchnia to przestrzeń, w której liczy się każdy wolny centymetr, nie często mamy w niej miejsce na dodatkowe dekoracje, właśnie dlatego do jej ozdoby powinniśmy wykorzystać przedmioty codziennego użytku, takie jak oświetlenie. To właśnie lampy kuchenne mogą być centralnym elementem dekoracji, na której oparta zostanie cała aranżacja kuchni.

Dzisiaj przedstawimy kilka propozycji oświetlenia industrialnego i pokażemy, że wcale nie musi ono wyglądać na surowe. Lampy industrialne są bardzo efektowne, ale też uniwersalne. Dobrze prezentują się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak również tych klasycznych, w których królują drewniane szafki ze zdobionymi frontami.

Zanim jednak przejdziemy do meritum tematu, słów kilka o tym, czym tak naprawdę jest styl industrialny. https://lumigo.pl/rodzaj/lampy-industrialne/
Przede wszystkim prostota, w pozytywnym znaczeniu tego słowa. We wnętrzu industrialnym nie ma miejsca na przepych i zbędne dodatki. Liczy się minimalizm, który zachwyca. Aranżacje powinny nawiązywać do dawnych, przemysłowych przestrzeni. Jeśli dekoracje, to tylko dobrze przemyślane, pozornie surowe, ale precyzyjnie budujące charakter całej aranżacji. Liczy się też funkcjonalność, wszystko powinno spełniać pewne funkcje tak, by we wnętrzu nie roiło się od niepotrzebnych bibelotów. Dzięki tym zasadom aranżacje industrialne mogą cieszyć się przestrzenią wolną od zbędnych rzeczy.

Wróćmy jednak do kuchennych aranżacji. Lampy industrialne, proste i funkcjonalne wpisują się tutaj doskonale. Nie trzeba się obawiać, że kuchnia stanie się zbyt surowa. Lampy industrialne doskonale prezentują się w wielu aranżacjach, w tych klasycznych wprowadzają do wnętrza nutkę nowoczesności, która prezentuje się zjawiskowo. Sami zobaczcie:

Industrialna lampa w klasycznej kuchni? To możliwe!

A oto dowód. Piękna, elegancka kuchnia w ponadczasowej bieli. Subtelne zdobienia na frontach szafek komponują się z kamiennym blatem w szarym kolorze, do tego podłoga w ciepłym odcieniu brązu. Czy do takiego opisu pasują surowe w wyrazie lampy industrialne? Pozornie nie, ale wystarczy spojrzeć na powyższe wnętrze, by dostrzec, jak doskonale komponują się one w tej stylowej aranżacji.

 • Lampa wisząca Locus
 • Lampa wisząca Hamilton
 • Lampa wisząca Millport 
 • Lampa wisząca Urban
 • Lampa wisząca Cannes

Dwie lampy wiszące zamontowane zostały nad kuchennym barem, dzięki czemu dokładnie oświetlają całą jego powierzchnię. Klosze w kolorze postarzanego srebra z widocznymi mocowaniami wprowadzają do wnętrza nieco wyrazistości, bez której ta aranżacja mogłaby pozostać poprawna, ale też nijaka. Nie zapomniano również o funkcjonalności. Klosze zostały zamknięte szklanymi dyfuzorami, dzięki czemu światło doskonale rozprasza się i nie razi w oczy.

W tej aranżacji króluje drewno w każdej postaci. Kilka odcieni brązów zachowanych w ciepłych nutach sprawiło, że kuchnia prezentuje się niezwykle elegancko i przy tym przytulnie. Łatwo tu jednak o efekt przesytu. Kolejny element z drewnianymi detalami mógłby sprawić, że aranżacja byłaby przesycona i straciłaby wiele swojego uroku https://lumigo.pl

 • Lampa wisząca Bistro
 • Lampa wisząca Retro
 • Potrójna lampa wisząca Bistro
 • Lampa wisząca Hamilton
 • Lampa wisząca Arles

W tej sytuacji industrialne lampy sprawdziły się idealnie. Tym razem postawiono na srebrny kolor w połysku, który dobrze kontrastuje z drewnianymi wykończeniami. Dzięki drewnianym elementom dookoła, odbijającym się w lampie, jej kolor wydaje się nieco cieplejszy. Jeśli w Twojej kuchni również króluje drewno lub inne matowe wykończenia, nie obawiaj się lampy w połysku, wniesie ona do aranżacji odrobinę świeżości i dużo potrzebnego światła.

Jasno i nowocześnie

Nowoczesne wnętrza lubią połysk. W tym przypadku postawiono na białe, minimalistyczne szafki bez zbędnych zdobień, wykończone w lakierze, do tego delikatnie połyskujący blat oraz podłoga. W tej aranżacji potrzebny był element, który stonowałby nieco całość. Doskonałe okazały się proste w formie, szare lampy nawiązujące kolorystyką do kamiennego blatu. Ich cały urok tkwi w surowym nieco łańcuchu, na jakim osadzony został metalowy klosz.

 • Lampa wisząca Cat’s Hat
 • Lampa wisząca Stone
 • Lampa wisząca Ginestra
 • Szara lampa wisząca Hamilton
 • Lampa wisząca Cohen XL

Dlaczego postawiono tu właśnie na lampy industrialne? To zabieg, dzięki któremu kuchnia nabrała nieco bardziej domowego charakteru. Wnętrze wykończone na wysoki połysk często kojarzy nam się zbyt sterylnie. Paradoksalnie, te nieco przemysłowe lampy na łańcuchu wniosły ze sobą do tej kuchni odrobinę domowego ciepła.

Stylowy kontrast

Na koniec aranżacja nieco surowa, ale niezwykle energetyzująca. Kontrastująca ze sobą biel i czerń sprawia, że kuchnia stale jest pełna życia. Nie sposób się nią znudzić. W tej aranżacji przeważa biel, dzięki czemu kuchnia jest bardzo jasna. Kontrastujące z nią dodatki sprawiły, że nie jest ona zbyt blada. W tym przypadku postawiono na dwa rodzaje lamp. Małe reflektorki na szynie, oświetlające blat roboczy oraz większe lampy wiszące zamontowane tuż nad kuchenną wyspą. Oba rodzaje lamp w czarnym kolorze doskonale prezentują się na białym tle. Całość aranżacji w nico surowym klimacie okazała się doskonałym miejscem na proste, metalowe lampy. W tak wyrazistym wnętrzu postawiono na prosty model bez zbędnych zdobień, dzięki czemu całość nie wydaje się „przekombinowana”.

 • Lampa wisząca Cannes
 • Lampa wisząca Slope
 • Lampa wisząca Jackson
 • Lampa wisząca Fascino
 • Ciemna lampa wisząca Retro

Czarne lampy industrialne to dobry wybór do jasnych przestrzeni, ale doskonale sprawdzają się także w ciemniejszych aranżacjach, na przykład z dodatkiem czerwonej cegły.