Dom

Światło w przedpokoju – jak oświetlić korytarz?

Duży czy mały, często niedoceniany jako mało użyteczna część mieszkania korytarz, pełni bardzo ważną rolę.  Codziennie wchodzimy i wychodzimy przez przedpokój, witamy w nim starych gości i nowych znajomych, przechowujemy w nim swoje ubrania i czasami stare graty. Tak naprawdę, właśnie tutaj powstaje pierwsze wrażenie o naszym domu i jakie ono będzie, zależy tylko od nas.

Przedpokój i jego cechy

Możemy wyodrębnić dwa rodzaje przedpokoi – pierwszy, bardzo malutki, czasami o nietypowym kształcie i mało funkcjonalny. Taki spotkamy w starym bloku i często mamy problem z jego zagospodarowaniem. Drugi – przestronny, ładny przedpokój, czasami nawet przechodzący w korytarz. W takim zmieści się duża, pojemna szafa, komoda z lustrem, ozdobne dodatki i nawet łóżeczko dla naszego pupila. Jego główną zaletą jest duża przestrzeń i wiele możliwości aranżacyjnych.

Prawie każdy z wyżej wymienionych przedpokoi, chyba że został inaczej zaprojektowany w domu prywatnym, ma jedną i tą samą wadę – brakuje mu światła dziennego. Poprzez brak okien musimy go dodatkowo doświetlać wybierając odpowiednią aranżację świetlną.

Światło w małym przedpokoju

Urządzając mały przedpokój musimy zadbać o dwie rzeczy. Po pierwsze, lepiej kupić lampę, która będzie zajmowała mało miejsca. Po drugie, należy optycznie powiększyć przestrzeń dzięki trickom projektanckim. Wybierając farby i meble do pomieszczenia, musimy zrezygnować z ciemnych kolorów. Jasne ściany optycznie powiększą nasz metraż, a żarówki o ciepłych barwach rozświetlą przestrzeń. W przypadku wyboru lamp, nie będziemy mieli wystarczająco miejsca na dużą, podłogowa lampę albo klasyczny obszerny żyrandol. Zamontujmy więc lampę sufitową – minimalistyczna, prosta i elegancka sprawi, że przedpokój wyda nam się dużo większy i bardziej przytulny niż wcześniej. Nasza propozycja – lampa Mallon Astro Lighting dająca mocne, rozproszone światło.

Swoboda wyboru – czyli jak urządzić się w dużym przedpokoju.

Im większe pomieszczenie mamy, tym więcej możliwości ono nam daje. Po pierwsze, możemy zrezygnować z jednego źródła światła na rzecz różnorodności. Jako oświetlenie ogólne zamontujmy lampę wiszącą. Gdy na to nie pozwoli wysokość pomieszczenia, przyda się wcześniej wspomniany plafon. Szalejąc z dodatkami, przy pięknym, ozdobnym lustrze możemy powiesić dekoratywne kinkiety. Elegancki srebrny kinkiet Delphi od  Astro Lighting sprawdzi się nie tylko przy lustrze, ale i jako samodzielny dodatek. Pięknie prezentuje się na pastelowej, błękitnej ścianie, a możliwość regulacji natężenia światła pozwoli stworzyć atmosferę intymności i spokoju.

Jak zaaranżować długi korytarz?

Część prezentowanych na rynku mieszkań deweloperskich ma długi, wąski korytarz. Kupując takie mieszkanie powstaje problem zagospodarowania przestrzeni. Musimy nie tylko oświetlić korytarz na całej długości, ale i rozmieścić szafę,  komodę i dodatki.  Na długiej ścianie sprawdzą się liczne zdjęcia rodzinne, kilka obrazów w jednakowych ramkach albo duże lustro na całą wysokość.

Idealnym rozwiązaniem w długim przedpokoju będzie ciąg świateł, zamontowany u góry albo przy podłodze. Małe ledowe oprawy, rozmieszczone przy panelach podłogowych, będą pasować do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Energooszczędne, wmontowane w ścianę,  są dobrym rozwiązaniem na oświetlenie przestrzeni nie tylko za dnia, ale i w nocy. Jako alternatywa przypodłogowego światła, zwłaszcza w pomalowanych na ciemno korytarzach, sprawdzi się ciąg lampek, zamontowanych na wysokości oczu.

Długi korytarz pięknie ozdobi ciąg bliźniaczych wiszących lamp. W zależności od wystroju wnętrza mogą być to lampy klasyczne albo nowoczesne. Stylowa lampa wisząca Retro sprawdzi się zarówno w niskich, jak i wysokich pomieszczeniach.  Wykonana z gładkiej, polerowanej stali, będzie odbijać otoczenie korytarza i zwracać na siebie uwagę. Retro odnajdzie się zarówno w pomieszczeniach o ciemnej kolorystyce, jak i jasnych, przestronnych wnętrzach. Dla wielbicieli kolorowych wyzwań i nieordynarnych kształtów została zaprojektowana mała lampka Gie El Home. Oliwkowa, turkusowa czy miodowa, przypadnie do gustu każdemu.

Korytarz o niezwykłym kształcie – łatwa sprawa czy wyzwanie.

Gdy jednak nasz korytarz nie pasuje do grona klasycznych, możemy użyć wyobraźni w jego urządzaniu.  Tworzymy wizję, w której chcemy wyeksponować jedną ścianę lub konkretny dodatek i działamy. Dla przykładu, możemy powiesić piękny, duży obraz albo przemalować jedną ze ścian. W przedpokoju sprawdzi się mały ozdobny stolik z wazonem albo duże lustro do przeglądania się. Nie mniej oryginalną ozdobą będzie luksusowa, designerska lampa wisząca. Stworzona z naturalnych ptasich piór Eos Light  albo elegancki szklany plafon Art Deco staną się niepowtarzalnym akcentem wnętrza, gotowym zadziwiać nie tylko domowników, ale i gości.

https://superdomowo.pl/

Przy urządzaniu nowego mieszkania, nie zapomnijmy poświęcić chwili czasu na wystrój naszego przedpokoju. Wracając do domu, zawsze miło będzie rozebrać się w przytulnym, komfortowym wnętrzu. A poszukiwany od tygodnia płaszcz, na pewno znajdzie się w dobrze oświetlonej szafie. Mały korytarz przy dobrze dobranych dodatkach będzie wydawał się większy, a długa i ciemna przestrzeń nabierze światła i kształtów.